Tibetská doga

Vítáme vás na stránkách o plemenu Tibetské dogy

O plemenu

Historie plemene

Tibetská doga nebo-li také tibetský mastiff je jedno z největších psích ras starých přes 4000 let. Toto nejstarší historicky doložené plemeno nevzniklo křížením jiných plemen psů.První důkazy o tomto plemeni pocházejí z doby kolem roku 1000 před n.l. Alexandr Makedonský je získal jako dar od vládců, které porazil v Indii a díky němu se dostal do Evropy. Zatímco v minulosti bylo v Číně těchto psů dostatek, ve 20.století téměř vymizeli.

Tibetská doga je předchůdce všech asijských i evropských obrovských pasteveckých plemen.Původ je v Tibetu, kde byla tibetská doga původně využívána jako strážný pes pro ochranu stád, stanů, chrámů a klášterů.Tibetská doga se musela po staletí rozhodovat sama a v nepřítomnosti pána domu, když odešel za obchodem, hlídala stádo i rodinu. Při stěhování z pastvin byla využívána i na přenášení lehčích břemen.

Její štěkot je velmi hlasitý, odstaršující a impozantní.Její tělo se vyznačuje velkým silným vzrůstem a hustou srstí,která ji pomáhá odolávat i větším mrazům. Nejtypičtější barva tibetské dogy je černá, černá s pálením, zlatá, modrá, modrá s pálením a absolutně nejvyšší cenu mají takzvaní "červení tibetští mastiffové" protože jejich srst připomíná "lví hřívu".V Číně je toto plemeno považováno za symbol luxusu.

Tibetská doga

Patří mezi málo početná plemena, vyniká mimořádnou povahou a majestátním vzhledem. Je velmi věrná a oddaná své rodině.

Tibetská doga se musela po staletí samostatně rozhodovat a v nepřítomnosti pána domu, když odešel za obchodem, hlídala stádo i rodinu. Při stěhování z pastvin byla využívána i na přenášení lehčích břemen. Její štěkot je nezaměnitelný, impozantní a odstrašující. Sama nikdy nikoho nenapadne, ale pokud brání teritorium nebo rodinu neváhá nasadit vlastní život.

Povaha a využití

Tibetská doga je dokonalý psí aristokrat. Je vysoce inteligentní, nezávislá, ochránce, respektuje příkazy, velice věrná své rodině a svému teritoriu. Pokud bude od útlého věku seznámena s domácími zvířaty (kočky, koně..), bude je také chránit. K dětem je velmi trpělivá, není útočná. Nevyhledává konflikty, na vycházkách je bezproblémová, ale vyžaduje-li to situace, neváhá a zasáhne. Vůči cizím lidem se chová rezervovaně, ale když je vše v pořádku, návštěvu uvítá a dlouho si ji pamatuje. Je zcela nevhodná na řetěz, nebo do kotce. Pak může být i nebezpečná. Ráda je doma i venku, nejraději však v přítomnosti svého pána. Má ráda volnost, vyhledává si vyvýšená místa, aby měla o všem přehled, naopak nemá ráda malé uzavřené prostory.

Péče

Péče o srst je jednoduchá. Stačí jednou týdně prokartáčovat, pouze v době línání (v jarním období) je třeba vyčesávat starou, mrtvou podsadu. Je to otázka asi 14 dní. Zvláštní pozornost vyžaduje místo za ušima, kde se může vytvořit hrouda ze zcuchaných chlupů. Srst Tibetské dogy nemá sklony k filcovosti, takže péče nevyžaduje velké úsilí ani čas. Pokud zmokne, oklepe se a sama během chvilky proschne. Díky husté podsadě se voda nedostane na kůži. Zvláštností tohoto plemene je, že není cítit..

Toto plemeno není náchylné k žádným specifickým nemocem.

Vzhledem k tomu, že se jedná o obří plemeno, je nutné krmit velmi kvalitní stravou. Nejlépe granulemi vyšší třídy pro obří plemena, kde je vyvážen poměr vápníku a fosforu. Dále je velmi důležité přidávat ke stravě přípravky na podporu vývoje kloubů. Tibetská doga není vzhledem ke své mohutnosti velký jedlík, ale štěňátka je lepší hlídat a nepřekrmovat je.

Feny Tibetské dogy hárají jednou za rok, většinou na podzim. Může být chována celoročně venku.